Facing stiff competition from the host team, the Galt Gators did a formidable job at the NCSL Eureka Conference Championship and, after two days of competition, earned second place with 1,112.5 points.

On the second day of the meet, the Gators’ Luke Ortega broke the Eureka Conference 11-12 boys 50 butterfly record with his time of 27.94 seconds, capping an amazing weekend for the swimmer.

On the first day of championships, Ortega tied the conference record for the 11-12 boys 100 IM with his time of 1:04.61. Ortega also broke the Gator record for the 50 backstroke with his time of 31.44 seconds. Ortega added to his wins with a finish of 35.57 seconds in the 11-12 boys 50 breaststroke for the championship.

Ortega won the 11-12 boys 50 free with his time of 26.15 seconds.

The 15-18 women’s 200 free relay team of Helen Carey, Jasmine Truong-Him, Marie Carey and Fernanda Sanchez added to the Gators’ strong performance with their new Gator record time of 1:47.78.

Helen Carey also broke the Gator record in the 15-18 women’s 50 butterfly with her time of 28.24 seconds.

John Carey won first place for high points in the 7-8 boys age division with 47 points, Ortega won individual high points for 11-12 boys with 66 points, and Taylor Klein earned second in the 11-12 girls division with 50.5 points.

Sophia Munoz earned second with 51.5 points in the 13-14 girls category, Ann Carey earned third in the 13-14 girls with 47.5 points.

For 13-14 boys, Jacob Huck tied for third with 43 points, Helen Carey earned third with 44 points for the 15-18 girls, and Joseph Lopez earned second in the 15-18 boys division with 49 points.

The Woodcreek Seawolves won the Championship with 1,807 points, the Sunrise Sharks placed third with 1,085 points, the Arden Park Dolphins finished fourth with 970 points and the Dixon Dolphins swim team finished fifth with 766.5 points at the Roseville Aquatic Complex.

In the 7-8 boys 50 freestyle, John Carey won the championship with his time of 35.70 seconds.

Taylor Klein won the 11-12 girls 100 free with her time of 1:02.48 and Ortega won the boys 11-12 100 free with his time of 58.65 seconds.

In the 13-14 girls 100 free, Sofia Munoz won with her time of 58.72 seconds.

In the girls 50 free, Munoz won with her time of 26.60 seconds.

Joseph Lopez won the 15-18 men’s 50 butterfly with his time of 24.65 seconds.

In the 11-12 girls 200 free relay, Madalyn Truong-Him, Laura Hughes, Jade He and Klein won with their time of 2:02.01.

Leyton Munoz, Adam Behrmann, John Pilegaard and Ortega won the 11-12 boys 200 free relay with their time of 1:57.63.

The 13-14 girls 200 free relay team of Sofia Munoz, Elexa Flores, Karleigh Richmond and Ann Carey won with its time of 1:53.70.

Caleb Stewart, Shea Graham, Andrew Behrmann and Lopez won the 15-18 men’s 200 free relay with their time of 1:36.67.

In the 7-8 boys 25 free, Carey won with his time of 15.50 seconds. Klein later won the 11-12 girls 50 free with her time of 28.27 seconds.

In the 15-18 men’s 50 free, Lopez won with his time of 23.23 seconds.

Kayla Brandon tied for the 7-8 girls 25 backstroke championship with her time of 20.59 seconds with Alyvia Dunn of Dixon.

In the 11-12 boys 200 medley relay, Adam Behrmann, Jackson Lagana, Ortega and Leyton Munoz won the 11-12 boys 200 medley relay in 2:17.38.

In the 15-18 men’s 200 medley relay, Caleb Stewart, Shea Graham, Lopez and Andrew Behrmann won with their time of 1:48.73.